21.06.2016

Wprowadził Administrator (admin) dnia 29.06.2016
Wydarzenia >> 2015/2016

Dzień Książki

W roku szkolnym 2015/2016 dyrektor naszego gimnazjum pani Katarzyna Nowak zainicjowała realizację projektu rozwijającego zainteresowania uczniów poprzez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych  (Priorytet 3) w Programie Wieloletnim pt. Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa. Opracowanie projektu zostało powierzone pani Emilii Leszczyńskiej i pani Dorocie Zalewskiej.

Realizację projektu rozpoczęła diagnoza czytelniczych postaw i zainteresowań gimnazjalistów. Dzięki przeprowadzonym ankietom i wywiadom udało się sporządzić szkolną listę bestsellerów. Znalazły się na niej pozycje prezentujące różne odmiany współczesnej literatury – od młodzieżowych powieści obyczajowych do fantasy.

W kolejnych miesiącach nauczyciele wspólnie z uczniami uczestniczyli w akcji głośnego czytania książek. To działanie stanowiło kontynuację akcji NARODOWE CZYTANIE. Do wspólnego głośnego czytania udało się zaangażować również rodziców, babcie i dziadków uczniów.

Aby przekonać gimnazjalistów o pozytywnym wpływie czytania na rozwój intelektu i osobowości młodego człowieka zostały zorganizowane różne konkursy i turnieje. Uczestniczący w nich gimnazjaliści wykazali się bogatą wyobraźnią i umiejętnością pięknego mówienia – rozwijanymi dzięki czytaniu.

Finałem akcji stał się Dzień Książki. Klasy przygotowywały się do niego cały rok. Efektem pracy gimnazjalistów stały się oryginalne plakaty promujące czytanie, świadczące o kreatywności autorów projekty okładek wybranych książek oraz twórcze opowiadania, najczęściej utrzymane w konwencji fantasy. Równie ciekawe były promujące czytanie hasła i piosenki. Niezwykłe emocje wzbudziły wśród młodzieży prezentowane przez klasy reklamy promujące książki. Okazało się, że uczniowie potraktowali zadanie profesjonalnie. Przedstawiane reklamy miały formę pomysłowych filmów – z doskonale napisanym tekstem, wspaniałą grą aktorską i świetną muzyką.

Dzięki realizacji projektu udało się pozyskać środki na zakup 543 nowych książek. Dominują wśród nich pozycje uznawanie przez gimnazjalistów za bestsellery. Okazało się, że nowe książki cieszą się wśród uczniów niesłabnącą popularnością.

Ostatnio zmieniony: 05.02.2017 at 1:12 PM