22.12.2016

Wprowadził Administrator (admin) dnia 27.02.2017
Wydarzenia >> 2016/2017

"Wigilijna ulica" - projekt kl. II C

Gwar, krzyk, zamieszanie - to najczęściej spotykanie zjawiska na ulicach przed świętami. Czy ten hałas ucichnie, by zrobić miejsce na chwilę zadumy nad betlejemską stajenką? Wszyscy wokół pędzą, gdzieś się śpieszą i nie mają czasu dostrzec prawdziwej magii świąt Bożego Narodzenia.

Pod koniec grudnia klasa II c postanowiła przedstawić w ramach projektu edukacyjnego, światopogląd i spojrzenie współczesnych ludzi na to wielkie wydarzenie. Uczniowie starali się pokazać, że to nie tylko zwykły, pusty rytuał. Pozwolili dostrzec nam swoje własne wady w postaciach, w które się wcielili. "Wigilijna ulica" wielu otworzyła oczy na kilka ważnych, życiowych prawd.

W czarodziejski klimat wprowadziła nas Wiktoria Szulc, pięknie recytując wiersz. Rolę biznesmenów zagrali Łukasz Sokołowski i Patryk Barżykowski. Chłopcy pokazali obraz prawdziwych pracoholików, którzy nawet podczas rocznego święta nie potrafią znaleźć chwili dla bliskich i bezustannie prowadzą rozmowy zawodowe. Nie zwracają oni również uwagi na innych ludzi m. in. gazeciarza - Kingę Zieję -, który próbuje sprzedać im nowy numer czasopisma. Nastolatkami cieszącymi się z fajnych prezentów i czasu wolnego od szkoły były Olga Zacharzewska i Maria Dąbkowska. Dziewczyny ceniły sobie tylko i wyłącznie rzeczy materialne i korzyści. Rozmowy z każdą z postaci prowadził Mateusz Mroczkowski - reporter, pragnący poznać zdanie wszystkich napotkanych osób. Operatorem kamery był Robert Samul. Oprócz osób patrzących na świat prymitywnie nasz dziennikarz dotarł również do tych doceniających czas dzielenia się opłatkiem i spędzania go z rodziną. W rolę starszych pań wcieliły się Magda Gromadzka i Dominika Greloch. Babcie narzekały jednak, że ich najbliżsi wolą jeździć na narty do Zakopanego, zostawiając je same w pustym domu. Momentem przełomowym okazała się rodzina - niby zwykła, ale mająca racjonalne spojrzenie na Boże Narodzenie. Rodzice - Julia Grela i Marcin Kołakowski - oddali głos dla swojego syna. W tej roli wystąpił Damian Chiliński. Dziecko słusznie zauważyło, że święta te, to urodziny Jezusa Chrystusa i nie wolno ich lekceważyć. A co na to wszystko sama święta rodzina? Maryja - Magdalena Sielawa - patrzy na świat coraz bardziej zatroskana postawą niektórych ludzi. Józef - Kamil Filipkowski - wiernie towarzyszy jej w wędrówce. Pasterze - Marcin Wojno, Dawid Bzura i Mateusz Sokołowski - pełni radości w sercach weselą się z przyjścia na świat Jezusa, oddając Mu pokłon. Tomasz Świerczyński zagrał króla, okazującego należyty hołd dla Zbawiciela. Cały materiał, jaki podczas tych krótkich rozmów z przechodniami udało nam się nagrać, podsumowały Magda Obrycka i Wiktoria Miszczak. Na sam koniec wszyscy uczniowie klasy II c wyszli na środek z zapalonymi świecami, na znak miłości, jaka płonie w naszych sercach do Chrystusa.

Podczas całej uroczystości towarzyszył nam śpiew chóru, który dodatkowo wprawił nas w świąteczny nastrój, śpiewając kolędy. Wystrój sali, o który postarała się pani Dorota Kuczyńska również budził zachwyt.

Myślę, że dla uczniów naszej szkoły było to przydatne doświadczenie. Dla nas samych okazało się to wyzwaniem. Lekki stres towarzyszył każdemu. Jednak na scenie poczuliśmy się jak prawdziwi aktorzy. Z efektu końcowego jesteśmy bardzo zadowoleni. Chcielibyśmy również podziękować pani Mirosławie Pomichowskiej, bez której nic by się nam nie udało.

Miszczak Wiktoria II c

Ostatnio zmieniony: 13.04.2017 at 6:03 PM