23.06.2017

Wprowadził Administrator (admin) dnia 15.07.2017
Wydarzenia >> 2016/2017

Zakończenie roku szkonego 2016/2017

Szanowni Goście, Drodzy Nauczyciele, Kochana Młodzieży!

W jednym z wywiadów Wisława Szymborska powiedziała: „Świat jest tak wielki, że wszystko wydaje się nieistotnym szczegółem.” Trudno nie zgodzić się ze słowami naszej sławnej noblistki, bowiem z perspektywy oddalenia wszystko wydaje się mało istotne. Jednakże jest jeszcze inna, czysto ludzka perspektywa. To właśnie w tej perspektywie człowiek tak naprawdę może się realizować, a każdy szczegół nabiera znaczenia i może nadawać sens życiu jednostek, a nawet całych zbiorowości.

Jest jeszcze czas, czas okrutny w swej bezwzględności. Czas, który wszystko ubiera w szaty przeszłości. Chciałabym w tym miejscu przywołać myśl polskiej pisarki, Hanny Kowalewskiej: „Przeszłość sama odchodzi, nie trzeba jej niszczyć. Sama potrafi także wrócić – szukać ani ocalać też jej nie trzeba – bo jest tuż obok za ścianą czasu.” Do tej przeszłości, tuż obok, przechodzi także nasze gimnazjum. Jakie były jego początki? Przez pierwsze trzy lata Publiczne Gimnazjum w Stawiskach funkcjonowało w budynku szkoły podstawowej przy ulicy Polowej 12. Na pewno wielu z nas zapamiętało ten okres jako czas, w którym nasza szkoła, pod dyrekcją Pani Krystyny Gąsiewskiej, w „twórczym zamieszaniu” nabierała swego charakteru. Rok szkolny 2002/2003 rozpoczęliśmy już we własnej siedzibie, w nowym  budynku przy ulicy Polowej 26. Jest to data wyjątkowa również z innego powodu. 14 września 2002 roku nasze gimnazjum otrzymało imię Adama Mickiewicza, a organ prowadzący ufundował sztandar, który od tego czasu jest obecny przy każdej ważniejszej uroczystości. Był on wielokrotnie świadkiem wielu podniosłych i wzruszających chwil, którym zawsze towarzyszył nastrój powagi.

Pod dyrekcją wspomnianej już Pani Krystyny Gąsiewskiej oraz Pani Krystyny Polkowskiej i Pani Katarzyny Nowak młodzież naszego gimnazjum miała możliwość rozwoju uzdolnień i realizacji własnych zainteresowań. Temu celowi służyły m.in. liczne projekty edukacyjne, przeprowadzone w latach 2006 – 2016. Na podkreślenie zasługuje również fakt, iż nasza placówka, dzięki zaangażowaniu wszystkich nauczycieli, podnosiła ustawicznie poziom kształcenia, o czym świadczą ponadprzeciętne wyniki egzaminów zewnętrznych. Zostało to docenione przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, która zakwalifikowała naszą szkołę do elitarnego grona „Szkół Sukcesu”, odnotowujących najwyższy przyrost wiedzy i umiejętności. Poza tym przez wszystkie lata funkcjonowania gimnazjum nasi uczniowie odnosili liczne sukcesy, zdobywając nagrody i wyróżnienia w różnych konkursach, olimpiadach, turniejach oraz zawodach sportowych na szczeblu powiatowym, wojewódzkim i krajowym. Na szczególną uwagę zasługują osiągnięcia naszych wychowanków w Wojewódzkich Konkursach Przedmiotowych, w których na przestrzeni kilkunastu lat 33 uczniów uzyskało tytuł finalisty, a 25 – 33 tytuły laureata. Zdobyta w naszym gimnazjum wiedza i umiejętności pozwoliły zapewne wielu naszym absolwentom na realizację życiowych planów poprzez edukację w wymarzonych szkołach średnich i na renomowanych uczelniach.

Jestem przekonana, że wspomniane sukcesy naszej szkoły nie byłyby możliwe bez życzliwości rodziców i licznych Przyjaciół Gimnazjum. Chciałabym serdecznie za to wszystkim podziękować.

Szczególne podziękowania kieruję do nauczycieli emerytów, którzy przez wiele lat tworzyli historię i tradycję szkoły, prowadzili nas do sukcesów, wychowali młodzież, wpajając jej właściwe wartości i wpływali na pozytywny wizerunek naszego gimnazjum. Nie mogę nie wspomnieć także o tych, których zabrakło wśród nas. W ostatnich lata odeszło od nas dziewięcioro absolwentów. Okrutny los przerwał ich młode życie, pozostawiając smutek i pustkę. Odszedł od nas również nauczyciel i wychowawca wielu roczników gimnazjalistów, nasz przyjaciel, Pan Zbigniew Chodnicki. Pamięć o nich wszystkich pozostanie na zawsze w naszych sercach. Proszę w tym miejscu o chwilę zadumy i refleksji.

Pragnę  zwrócić się teraz do Was, Drodzy Uczniowie, a przede wszystkim do Was, Kochani Absolwenci!

Każdy z Was, rozpoczynając naukę w tej szkole, miał zapewne swoje marzenia, które w ciągu tych trzech lat pragnął zrealizować. Z pewnością nie było to łatwe, wymagało wiele determinacji, wyrzeczeń i pracy. Nie wszystkim też zapewne udało się wytrwać w drodze do upragnionego celu, wielu być może odczuwa pewien niedosyt. Pamiętajcie jednak o tym, że tak naprawdę ważny w życiu jest nie sam cel, który osiągnięcie, lecz droga, którą podążacie i wysiłek włożony w jej pokonanie.

Przed Wami nowe cele i nowe wyzwania. Sami wybierzecie drogi, którymi będziecie chcieli pójść. Przyjrzyjcie się im dokładnie.  Nie zawsze wybór tych, które wydają się łatwe i bezpieczne, jest dobrym i mądrym wyborem. My ze swej strony życzymy Wam, abyście dokonali wyboru tej właściwej, która stanie się spełnieniem Waszych oczekiwań, marzeń i pragnień.

Za kilkanaście minut nasze spotkanie przejdzie do historii. Przed Wami wakacje – czas zasłużonego odpoczynku. Niech będą udane, pełne wspaniałych przygód. I jeszcze jedno... Mam nadzieję, że będziecie powracać życzliwą pamięcią do wspomnień o swej dawnej szkole.

Gimnazjum im. Adama Mickiewicza

w Stawiskach