Finał oddziałowy IV ogólnopolskiego konkursu historycznego.

2008/2009
Wprowadził Administrator (admin) dnia 05.05.2009
Wydarzenia >> 2008/2009

Dnia 3.03.2009 r. w siedzibie Instytutu  Pamięci Narodowej w Białymstoku odbył się finał oddziałowy IV ogólnopolskiego konkursu historycznego pn. „Na drodze ku wolności – społeczeństwo polskie w latach 80 XX wieku. Doświadczenia świadka historii”.

Uczestnicy musieli bronić napisanej wcześniej pracy, zaakceptowanej przez komisję konkursową. Musieli również wykazać się wiadomościami z historii z lat 80 XX w.
Nasi uczniowie spisali się znakomicie. Na 20 uczestników finału oddziałowego zajęli następujące lokaty:
1.    Ewelina Gardocka – I miejsce uzyskując 120/120 punktów.
2.    Tomasz Zalewski – II miejsce uzyskując 117/120 punktów.
3.    Michał Kozikowski – XI miejsce uzyskując 82/120 punktów.
Ewelina Gardocka napisała 22-stronnicową pracę poświęconą współtwórcy kolneńskiego oddziału „Solidarności” Stefanowi Ruchała z Czerwonego i zatytułowała ją: „Sposób na niepodległość”.
Tomek Zalewski  pracę pt. „Bohaterowie naszych czasów” poświęcił swojemu wujkowi Andrzejowi Zalewskiemu z  Dzierzbi. W 1979 r. wyjechał on na Śląsk, gdzie uczestniczył w powstaniu „Solidarności” Górniczej.

Michał Kozikowski w pracy pt. "Tradycje patriotyczne w mojej rodzinie" opisał historię swoich przodków ze strony mamy i taty.
Nasi uczniowie otrzymali dyplomy uczestnictwa w konkursie, książki pt. „Kościół w PRL” Jana Żaryna oraz zaświadczenie o zdobyciu I i II miejsca w finale oddziałowym.  Książkę pt. „Z historią i Moskwą w tle.  Polska a Izrael 1944 – 1968 r.” oraz podziękowanie za przygotowanie uczniów otrzymała także p. Krystyna Gąsiewska.
Finał konkursu odbył się dnia 31 marca 2009 r. w Warszawie na ulicy Marszałkowskiej 21/25 w Sali wystawienniczo – konferencyjnej IPN-u. Cztery komisje wysłuchały prezentacji 32 uczniów gimnazjów z całej Polski. Zadawały również pytania dotyczące prezentacji i wybranych filmów. Nerwówka była straszna, lecz finał, z udziałem dyrektora Edukacji Publicznej Jana Żaryna oraz innych zaproszonych gości był bardzo ciekawy. Ewelina Gardocka otrzymała VIII miejsce w Polsce, Tomek – uczestnicząc w finale, podobnie jak jego koleżanka – wracał z torbą pełną ciekawych książek z wydawnictwa IPN. P. Krystyna Gąsiewska obdarowana została podwójnymi upominkami książkowymi za każdego uczestnika w finale.

Krystyna Gąsiewska

Aby obejrzeć fotogalerię kliknij TUTAJ