Konkurs Dyplomacja i Sprawy Międzynarodowe 2009

2008/2009
Wprowadził Administrator (admin) dnia 05.05.2009
Wydarzenia >> 2008/2009

Pan Andrzej Kępa, nauczyciel  WOS-u zachęcił młodzież klas III naszego gimnazjum do wzięcia udziału w projekcie  „Konkurs Dyplomacja i Sprawy Międzynarodowe 2009”. Organizatorem projektu jest Stowarzyszenie Euro-Atlantyckie i Fundacja Wspomagania Wsi. Do Konkursu przystąpiło 5 uczniów, spośród których 3 zakwalifikowało się do centralnego finału.

W nagrodę uczniowie pojechali na 4 dni do Warszawy pod opieką p. Krystyny Gąsiewskiej (w zastępstwie za p. A. Kępę). Znaleźli się w grupie 33 szczęśliwców z całej Polski. Wielki sukces i wielkie wyróżnienie. Pobyt w stolicy był bardzo sensownie pomyślany, nie została zmarnowana ani jedna minuta.
Program pobytu:
I dzień (11.03.2009):
Zakwaterowani zostaliśmy w hotelu Sofitel  Victoria w pobliżu Grobu Nieznanego Żołnierza. W takich luksusach nikt z nas nigdy nie był i zapewne nie będzie. Po lunchu odbyła się symulacja obrad Paktu Północnoatlantyckiego. Moderatorem był ambasador Jerzy M. Nowak – prezes Zarządu Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego. Wszyscy uczniowie wcielili się w wyznaczone im wcześniej role polityków:
- Milena Rydzewska – była ministrem obrony Republiki Włoch,
- Piotr Filter – premierem Królestwa Belgii,
- Dariusz Grabowski – prezydentem Republiki Litwy.
Wszyscy uczniowie zabierali głos podczas symulacji wyborów sekretarza generalnego NATO.
Przed i po kolacji w restauracji „Polka Magda Gessler”  zwiedzaliśmy najpiękniejsze zabytki starej Warszawy. Spacer nocą wywarł na nas wielkie wrażenie. Późnym wieczorem i wczesnym rankiem czekała na nas dodatkowa atrakcja – basen i siłownia.
II dzień (12.03.2009):
Po śniadaniu w hotelu uczniowie uczestniczyli w symulacji obrad Paktu Północnoatlantyckiego na temat sytuacji w Pakistanie i Afganistanie. Każdy z uczestników zabierał głos w imieniu państwa, które reprezentował.
W tym czasie nauczyciele uczestniczyli w programie „Patrz i zmieniaj”.
Bardzo ważnym punktem programu była obserwacja obrad Warsaw Transatlantic Forum 2009 na Uniwersytecie Warszawskim. Sam pobyt w historycznym miejscu, otoczenie wielu dziennikarzy, polityków z kraju i zza granicy, lunch w takim doborowym towarzystwie przyprawił nas, ludzi z prowincji o zawrót głowy. Podziwialiśmy również miasteczko NATOWSKIE, zorganizowane na dziedzińcu UW.
Zwiedzanie gmachu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pozwoliło nam zorientować się w kulisach pracy tej instytucji. Dzień zakończyła kolacja w hiszpańskiej restauracji  „Conquistador”, czas wolny w Złotych Tarasach, no i oczywiście basen i siłownia.
III dzień (13.03.2009):
Po śniadaniu zwiedzaliśmy gmach Sejmu RP, następnie spacerowaliśmy po Łazienkach Królewskich, podziwiając wszystkie obiekty historyczne i budzącą się do życia przyrodę. Zafascynował nas również widok rozbudowującej się i piękniejącej stolicy, oglądanej z tarasu widokowego Pałacu Kultury i Nauki.
Dzięki uprzejmości koordynatora projektu, Pana Bartosza Chojnackiego, nie tylko młodzież, ale również i opiekunowie mogli być uczestnikami konferencji NATOWSKIEJ z udziałem m.in.: pana ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego i wielu znakomitych gości z całego świata.
Miło było oklaskiwać swoich uczniów, którzy odbierali dyplomy i nagrody książkowe z rąk ambasadora Jerzego M. Nowaka.
Seans w kinie IMAX przeniósł nas w zupełnie inny wymiar czasu i przestrzeni.
Uroczysta kolacja, przemówienia, nagrody, znowu basen i siłownia utwierdziły w przekonaniu, że organizatorzy dołożyli wszelkich starań, by uczniowie z gimnazjów w małych miasteczkach oraz ich opiekunowie, byli przyjęci prawdziwie po królewsku. I za to im dziękujemy.
IV dzień (14.03.2009):
Po uroczystym śniadaniu mieliśmy możliwość zwiedzania Zamku Królewskiego i jego przebogatych eksponatów.  Piękne zakończenie naszego pobytu. Gdy  oddawaliśmy karty od swoich pokojów w hotelu, zastanawialiśmy się, czy w przyszłym roku ktoś podejmie rękawicę i przystąpi do konkursu. Naprawdę warto.

Krystyna Gąsiewska

Fotogaleria 11.03.2009 <--- kliknij tutaj