home

Żywa lekcja historii

2012/2013
Wprowadził Administrator (admin) dnia 20.05.2013
Wydarzenia >> 2012/2013

Żywa lekcja historii

"Husaria - chluba polskiego oręża"


Dnia 8 maja 2013 roku poszliśmy do Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki, aby uczestniczyć w Żywej Lekcji Historii. Przez klika poprzednich lat również mogliśmy podziwiać takie lekcje, prowadzone przez miłośników historii pod przewodnictwem pana Jacentego Ordowskiego.

Dzisiejszy spektakl Teatru Wojskowego był zatytułowany „Husaria-chluba polskiego oręża”. Rozpoczął się on charakterystyką wrogów Rzeczpospolitej w XVII wieku. Przyswajaliśmy wiedzę nie tylko przy pomocy słuchu lecz także poprzez inne zmysły: słuchaliśmy dawnej muzyki, do której markietanka wykonywała taniec wojenny. Podziwialiśmy mundury żołnierza szwedzkiego i tureckiego. Niektórzy nosi koledzy byli przebrani w stroje wrogów i poczuli się wówczas, jakby przenieśli się w XVII wiek. Oglądaliśmy przykłady broni: piki, dzidy, kopii, szabli i muszkietu. Uczniowie mogli ujeżdżać konika, posługiwać się bronią oraz ćwiczyć zręczność ręki. Widzieliśmy pojedynek żołnierzy szwedzkich.

Cała lekcja prowadzona była w humorystycznej konwencji, wzbogaciła naszą wiedzę i była wspaniałym, przerywnikiem szkolnej rzeczywistości.

Opracowanie: Magdalena Paczoszka kl. ID

 

Ostatnio zmieniony: 29.05.2013 at 11:51 AM

Powrót